Unsere Lehrkräfte - GLOSSA, die Sprachschule für Polnisch

Unsere Lehrkräfte
Lerne bei den Besten, lerne erfolgreich!

Unser Team besteht aus qualifizierten Lehrkräften, die seit vielen Jahren engagiert und leidenschaftlich Polnisch als Fremdsprache unterrichten. Sie bieten als TrainerInnen auch methodische Trainings in Polen und im Ausland an, bei denen sie ihr Wissen an andere SprachdozentInnen vermitteln.

Unsere Lehrkräfte haben die Lehrbuchserie „POLSKI krok po kroku“ (POLNISCH Schritt für Schritt) und die Materialien, die auf der E-Learning-Plattform zu finden sind, geschaffen.

Ela Latka

Jestem absolwentką filologii polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim, swoją przygodę z nauczaniem rozpoczęłam w Krakowie, potem pracowałam także we Francji. Uczę języka polskiego obcokrajowców, bo moją pasją jest odkrywanie nowych kultur i pokazywanie studentom, że Polska i język polski mogą ich zafascynować. Na zajęciach staram się dostrzegać każdego z osobna i pomagać w pokonaniu wszelkich przeszkód językowych. W wolnych chwilach czytam, chodzę do kina, podróżuję...

więcej…mniej…
Paulina Nelec

Każdy, kto mnie zna, wie, że chociaż jestem tragiczną kucharką, lubię dobrze zjeść, najlepiej w gronie znajomych. A moją największą miłością jest czekolada.

W 2006 roku ukończyłam filologię polską, a w 2009 studia podyplomowe „Nauczanie języka polskiego jako obcego” na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od kilku lat pracuję jako szczęśliwy lektor języka polskiego, a także wychowawca w świetlicy środowiskowej. Uwielbiam moje obie prace, bo nigdy nie czuję monotonii. Każda jest na swój sposób fascynująca i daje możliwość poznawania ludzi, a ludzie fascynują mnie w życiu najbardziej; inne osobowości, inne kultury, inne punkty widzenia. Swoje lekcje traktuję jako swoistą interkulturalną wymianę. Staram się, żeby były żywe i dynamiczne, a wszystkie przypadki gramatyczne kooperowały z przypadkami z życia. Prywatnie interesuję się psychologią i reklamą, a dokładnie jej warstwą słowną. W wolnych chwilach wymyślam hasła reklamowe i od czasu do czasu wygrywam w jakimś konkursie rower lub korkociąg ;)

więcej…mniej…
Joanna Pasek

Zawodowo i hobbistycznie zajmuję się „rozwiązywaniem języków”.

Uczenie stało się moją pasją kilka lat temu. Od tego momentu nieprzerwanie czerpię ogromną radość z postępów moich studentów. Jestem absolwentką filologii polskiej oraz angielskiej na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ukończyłam również studia podyplomowe z nauczania języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uczenie polskiego daje mi niepowtarzalną szansę na poznawanie ludzi z różnych, często bardzo dalekich krajów. Lekcje z nimi są moim oknem na świat i inne kultury. Nasze spotkania zawsze pozytywnie nastrajają i co więcej wywołują uśmiech nawet na tych najbardziej marudnych twarzach ;)
W wolnym czasie spotykam się z przyjaciółmi, podróżuję, oglądam filmy, słucham muzyki oraz czytam (zwłaszcza literaturę iberoamerykańską). Uwielbiam piec ciasta, ciastka i ciasteczka - wiadomo, że nic tak nie poprawia humoru jak spora dawka glukozy:)

więcej…mniej…
Joanna Stanek

Przejdźmy razem ten labirynt - to całkiem przyjemna droga.

Moja przygoda z nauczaniem obcokrajowców zaczęła się w 2007 roku, kiedy to wyjechałam do Mołdawii, by uczyć dzieci, młodzież i dorosłych oraz animować życie kulturalne Polonii. Po tej rocznej, bogatej w doświadczenia przygodzie wróciłam do Krakowa, skończyłam podyplomowe studia nauczania języka polskiego jako obcego i odtąd uczę w SJO Glossa i na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie. Zaangażowałam się w prace przy portalu e-polish.eu, biorę udział jako trenerka w cyklicznie organizowanych przez Glossę intensywnych szkoleniach metodycznych, ale ciągle staram się też rozwijać, np. przez uczestnictwo w szkoleniach i konferencjach. Na lekcji kładę nacisk na komunikację. Chętnie sięgam po rozmaite gry i stwarzam autentyczne sytuacje, by od razu zanurzyć swoich uczniów w polszczyźnie i jak najskuteczniej motywować ich do mówienia po polsku. Wierzę w metodę marchewki, nie kija.
Uwielbiam podróżować i odkrywać dla siebie nowe miejsca, czasem z przewodnikiem w ręce, częściej wyostrzając wszystkie zmysły na ich specyficzny klimat. Moją pasją jest teatr, kolekcjonuję maski, uwielbiam literaturę iberoamerykańską, małe kina, wycieczki rowerowe i górskie, pikniki w murach starych zamków oraz wielogodzinne sesje kalamburów czy gier planszowych w gronie znajomych. Mnóstwo radości i satysfakcji dają mi zabawy z dziećmi.

więcej…mniej…
Magdalena Doś

Ze mną czujesz się bezpiecznie!

Od dziecka chciałam być nauczycielką, ale lektorką języka polskiego zostałam... przez przypadek :). Po studiach polonistycznych i teatrologicznych na Uniwersytecie Jagiellońskim wyjechałam do Paryża, żeby kontynuować pracę naukową. Traf chciał, że właśnie wtedy ogłoszono konkurs na lektora języka polskiego na paryskiej Sorbonie. Złożyłam papiery i... zostałam wybrana. W ten sposób rozpoczęłam swoją przygodę z nauczaniem języka polskiego, która trwa nieustannie od 2003 roku. Uwielbiam swój zawód, bo daje mi niezależność, satysfakcję, ciągłą wymianę energii i możliwość obcowania na co dzień z różnymi kulturami. W pracy staram się być profesjonalna. Lubię, kiedy moje lekcje są dobrze przygotowane. I lubię gramatykę! :) Uważam, że nie jest sztuką mówić w obcym języku, ale jest sztuką mówić poprawnie. Uczę gramatyki zawsze w kontekście komunikacyjnym, tak aby studenci szybko mogli wykorzystać nabyte umiejętności w praktyce. Cieszy mnie, kiedy lekcje są dynamiczne. Moi studenci mówią, że jestem ciepła, cierpliwa i zawsze uśmiechnięta. Kiedy nie pracuję, czytam, chodzę do teatru, oglądam dobre filmy, eksperymentuję w kuchni... Uwielbiam odkrywać nowe miejsca i smaki.

więcej…mniej…
Paulina Kuc

Lekcja polskiego bez dobrej zabawy jest jak barszcz bez buraków.

Pracę jako lektorka rozpoczęłam jeszcze w trakcie studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 2010 roku zostałam absolwentką filologii polskiej ze specjalnością: nauczanie języka polskiego jako obcego i od tamtego momentu uczenie innych to nie tylko moja pasja, ale też pełnoetatowy zawód. Teraz już wiem, że nie mogłam wybrać lepiej! W mojej pracy najbardziej podoba mi się możliwość kontaktu z różnymi ludźmi z całego świata. Na lekcjach mogę poznać ich samych, ale też dowiedzieć się dużo o sobie, moim języku, Polsce i Polakach. Staram się, by moje zajęcia były ciekawe, pełne śmiechu i zabawy, ale przede wszystkim efektywne. Jako nauczycielka jestem energiczna i uśmiechnięta, a dobra atmosfera w klasie jest dla mnie warunkiem udanej lekcji. Po pracy bardzo lubię oglądać dobre filmy i seriale, czytać książki, szczególnie nową polską literaturę, ale też spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi. W błogi nastrój zawsze wprowadza mnie dobre jedzenie, a polskie Mazury są moim ukochanym miejscem na wakacyjny wypoczynek.

więcej…mniej…
Iwona Stempek

Jako dziecko mówiłam: „Nigdy nie będę nauczycielką!”A teraz to moja praca i pasja.

Jestem współautorką i redaktorem serii podręczników POLSKI krok po kroku. Od 2011 roku prowadzę również szkolenia dla nauczycieli, które są dla mnie dużym wyzwaniem.”

więcej…mniej…
Marzena Baran

Uwielbiam żeglować po mazurskich jeziorach i... wypływać z moimi uczniami na szerokie wody języka polskiego.

Uczenie to nie tylko moja praca, ale także pasja. Od najmłodszych lat wiedziałam, że chcę uczyć. Po ukończeniu filologii polskiej na specjalności Nauczanie języka polskiego jako obcego na Uniwersytecie Jagiellońskim zrozumiałam, że można kochać swoją pracę. Uczę polskiego obcokrajowców od 2011 roku, a od 2013 zgłębiam tajniki metodyki nauczania języków obcych na studiach doktoranckich w dziedzinie językoznawstwa. Uwielbiam pracować i bawić się językiem polskim.

więcej…mniej…
Anna Stelmach

Jestem konkretna i kreatywna.

Jestem absolwentką Filologii Polskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a nauczaniem języka polskiego dla obcokrajowców zajęłam się już w 1997 r. Szukając swojej drogi zawodowej studiowałam dodatkowo reklamę, więc bardzo ważna jest dla mnie strona wizualna pomocy naukowych i ich funkcjonalność. Lubię wychodzić z zajęciami poza podręczniki i salę lekcyjną. Często moje lekcje to praktyczne zadania w realnych warunkach. Chętnie zabieram studentów na wycieczki po miejscach, których sami by nie znaleźli, a o których ja wiele wiem. Uwielbiam historię, z zapałem fotografuję, lubię kryminały. Cenię polskie kino: mało znane na świecie, a ostatnio coraz lepsze! Z pasją gotuję, często razem ze studentami w ramach programu dodatkowego. Gdy nie uczę, zamieniam się w wytrwałą podróżniczkę po Polsce, ze sportowym zacięciem.
Jestem współautorką obu części podręcznika „POLSKI krok po kroku” oraz autorką kilkuset ćwiczeń i materiałów dodatkowych na platformie e-polish.eu Biorę też udział w szkoleniach metodycznych dla nauczycieli jako trener. Miarą mojego sukcesu jako nauczyciela są oceny studentów: lubią moje lekcje, robią duże postępy i chętnie wracają na kolejne kursy.

więcej…mniej…
Jerzy Terka

Język polski to thriller! - ale z happy endem.

Zawód lektora łączy wiele moich zainteresowań w sposób niedostępny chyba żadnej innej profesji. Wydaje się, że gramatyka języka polskiego czasem nabiera cech zagmatwanego kryminału, ale kiedy odnajdziemy do niej klucz, wszystko staje się jasne jak w epilogu dobrej książki. Rozmowy na różne tematy i słuchanie opinii są jak odkrywanie nowych lądów i podróże krajoznawcze. Składanie elementów lekcji w całość i jej prowadzenie przynosi satysfakcję jak po dobrze rozegranej partii w grze planszowej. Poszukiwanie inspiracji i materiałów pozwala spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy, ale chyba najważniejsze jest to, że można stać się przewodnikiem, który pomaga dotrzeć do obranego celu. Ukończyłem studia na Uniwersytecie Jagiellońskim ze specjalizacją nauczyciela języka polskiego jako obcego i uczę od 2008r.

więcej…mniej…
Dorota Dziewońska

Na lekcjach staram się być elastyczna, dostosowywać tematy do zainteresowań uczniów, rozmawiać o bieżących sprawach, ale też o historii, o tym, co dla nas ważne.

Nie napiszę, że jestem fantastyczną nauczycielką, bo nie bardzo wiem, co to znaczy. Na pewno mam duże doświadczenie, bo zaczęłam uczyć w latach 90. W zasadzie każdy temat jest dobry, żeby uczyć się leksyki i gramatyki. Mieszkam w Krakowie (temat na ciekawą lekcję). W wolnym czasie czytam, jeżdżę na rowerze, lubię oglądać filmy i seriale. Moją najnowszą miłością jest czytnik ebooków, z którym się nie rozstaję.

więcej…mniej…
Kamila Dąbrowska

Praca lektora języka polskiego to moja wielka pasja, której poświęcam dużo czasu, energii, serca i zaangażowania.

Uczę już prawie od dziesięciu lat, wciąż z niegasnącym zapałem. Inspiracji do lekcji szukam niemalże wszędzie: w mojej rodzinie, w literaturze, folklorze, muzyce, kinie czy nawet w polskiej kuchni. Na lekcji staram się wprowadzać studentów nie tylko w świat języka. Wspólnie śpiewamy, odgrywamy role, poznajemy tajemnice Krakowa, czasem gotujemy czy gramy w gry. Zawsze w miłej atmosferze, z dużą dawką humoru i dobrej zabawy. I co najważniejsze, już od pierwszych lekcji mówimy tylko po polsku, co sprawia, że studenci stosunkowo szybko i skutecznie zaczynają używać języka w sposób naturalny. Serdecznie zapraszam na moje lekcje.

więcej…mniej…

Willst du mehr erfahren? Dann schau dir an:

Polish lessons wg Bożena Madecka
Bożena Madecka
Luksemburg

Bardzo dobre szkolenie, bo koncentruje się na praktycznych aspektach nauczania języka polskiego jako obcego, dominują warsztaty i ćwiczenia oraz uczymy się od nauczycieli z doświadczeniem i wieloletnią praktyką.

więcej

Hast du noch Fragen? Füll das Formular aus oder ruf uns an: